61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie – co ciekawego wydarzyło się w tym roku?

Od 21 maja do 5 czerwca 2022 r. miłośnicy muzyki klasycznej mieli okazję wziąć udział w jednym z najważniejszych wydarzeń z kulturalnego kalendarza roku – Muzycznym Festiwalu w Łańcucie.

Ponad sześćdziesięcioletnia historia festiwalu, jego ranga i międzynarodowa renoma gwarantują wspaniałe doznania artystyczne i niepowtarzalne przeżycia. Organizatorem wydarzenia była Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego a jego mecenasem Polska Grupa Energetyczna.

Uznani artyści z kraju i ze świata – Festiwal w Łańcucie  2022

W gronie muzyków, którzy zaprezentowali się festiwalowej publiczności znaleźli się zarówno wykonawcy krajowi, jak i z zagranicy. Festiwal otworzył tenor José Cura w towarzystwie sopranistki Martiny Zadro.

Akompaniowała im Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Davida Gimeneza. Koncert odbył się w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej. Kolejne występy w ramach festiwalu odbywały się w tejże sali bądź w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie. W programie festiwalu znalazły się występy: Trio Con Brio Copenhagen, Urszuli Kryger (mezzosopran) z akompaniamentem fortepianowym Pawła Cłapińskiego i prezentacją tekstów Marii Konopnickiem w wykonaniu Lidii Sadowej, Berliner Barock Solisten, Piotra Barona z zespołem, Atlantic Opera Orchestra (Porto) czy Polish Art Philharmonic pod przewodnictwem Michaela Maciaszczyka i z popisem fortepianowym w wykonaniu Tomasza Lisa.

sWyjątkowym wydarzeniem w ramach festiwalu był zrealizowany 2 czerwca 2022 r. Wieczór Solidarności z Narodem Ukraińskim, podczas którego wystąpiła Orkiestra Kameralna Opery Lwowskiej pod batutą Ivana Cherednichenki.

Filmowy akcent na zakończenie festiwalu w Łańcucie 2022

Na zakończenie tegorocznej edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie organizatorzy przygotowali dla słuchaczy prawdziwą wisienkę na torcie. Był nią koncert muzyki filmowej Rodrigo Leão.

Artysta, prócz prowadzenia Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej i Chóru Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, zasiadł również za fortepianem. Oprócz wymienionych w koncercie wzięli również udział: Ângela Silva (wokal/syntezator), Viviena Tupikova (wokal/skrzypce), João Eleutério (gitara/syntezator/instrumenty perkusyjne) oraz Carlos Tony Gomes (wiolonczela). Podobnie jak w przypadku otwarcia festiwalu, koncert finałowy zorganizowany został w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.